Piękne góry i Jezioro Szkoderskie

Czarnogórę turyści wybierają jako wakacyjną destynacją głównie ze względu na malownicze plaże, krystaliczną wodę i piękne zabytki w nadmorskich miastach. Niewiele z nas pamięta, że to właśnie tereny górzyste stanowią większość powierzchni tego kraju i niewiele z nas wie, że to także świetne miejsce do uprawiania sportów zimowych.

Masyw Durmitor to najwyższe góry Czarnogóry. Mimo, że nie należą do najwyższych wiele ludzi uważa je za idealne do uprawiania narciarstwa i snowboardu. Sporty te zaszczepił w tym regionie Norweg Friedrich Angel w roku 1893r. Z pewnością są tu ku temu idealne warunki naturalne, dobry klimat a ceny zdecydowanie niższe niż w popularnych alpejskich kurortach. Masyw ten jest rezerwatem biosfery UNESCO. Na jego terenie znajduje się jeden z głównych ośrodków narciarskich w Czarnogórze: Źabijak. Znajdują się tu trzy długie, dwuosobowe wyciągi krzesełkowe oraz dwa orczykowe. Najdłuższa trasa ma 3,5 km. Ale ich różnorodność pozwala na to, że znajdą tu coś dla siebie zarówno doświadczeni narciarze jak i uczący się oraz dzieci. Śnieg leży to ok 120 dni w roku.
Drugi znany ośrodek to Kolasin w Bjelasicy. Tutaj możemy wybierać między jednym wyciągiem krzesełkowym a czterema orczykami. Łącznie trasy mają tu 15 km, przy czym najdłuższa ma 4,5 km. W lutym odbywa się tu konkurs snowboardowy, a śnieg leży od grudnia do maja.

Inne znane wzgórza to Maglica, Volujka i Bioca na zachodzie kraju, a także Prokletija na wschodzie, z przepięknymi kanionami: Pive, Komarice, Susice, Morace i Tare i 35 wspaniałymi, górskimi jeziorami. Kanion Tara to prawdziwa perełka tego rejonu. Jest najgłębszym kanionem w Europie i drugim po Kolorado największym kanionem na świecie. Miejscami ma głębokość nawet 1300 metrów. Niezapomnianych wrażeń dostarczy nam wybranie się na spływ tą rzeką – czyli rafting. Odbywa się on w tratwach, na pontonach lub kajakach. Będąc tutaj należy koniecznie zobaczyć największy w XX wieku łukowy most Europy – wiszący na wysokości 170 metrów – widoki zapierające dech w piersiach!

Inną poza-plażową atrakcją Czarnogóry jest leżące pomiędzy Czarnogórą i Albanią Jezioro Szkoderskie. Ten górzysty teren jest jednym z pięciu parków narodowych tego kraju. Samo jezioro jest największym jeziorem na półwyspie bałkańskim. Wokół niego rozsiane są liczne wioski rybackie, ma także ok 50 wysepek z ruinami klasztorów, twierdz i zamków. Jezioro Szkoderskie to też niezwykłe bogactwo fauny i flory. Zajdziemy tu ok 270 gatunków ptaków i jest to jedno z ostatnich miejsc gdzie żyją pelikany.

Jak widać Czarnogóra serwuje nam niezwykłą różnorodność atrakcji i wrażeń. Zmęczeni plaża, wybierzemy się w góry, po górskich wyprawach odpoczniemy nad jeziorem, a jeśli potrzebujemy adrenaliny – czeka na nas rafting w kanionie Tary.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 18146 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/piekne-gory-i-jezioro-szkoderskie/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/functions.php(3743): ob_end_flush() #2 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435